Vajinismus

Vajinismus

Vajinismus, vajinanın dışa yakın bölümünde bulunan kasların cinsel birlikteliği engelleyecek bir biçimde sürekli ve istemsiz olarak kasılmasıdır. Cinsel birlikteliğin imkansız ya da ağrılı hale gelmesiyle karakterize bir cinsel işlev bozukluğudur. Vajinadaki kasılma vajinaya girişi oldukça zorlar hatta aktif bir birleşme olmasa bile cinsel birleşme fikri dahi yoğun kasılmalara neden olabilir.

Vajinismusu olan kadınlar birleşme dışındaki eylemler için cinsel istek duyabilmektedir. Ancak vajinismus uzun süre devam ederse cinselliğe karşı ilgi tümüyle yok olmaktadır. Yaygınlık oranı %7 olup kliniklerde en sık görülen cinsel işlev bozukluğudur. Var olan hatalı düşünceler, yanlış inanışlar, cinsel ilişkinin korkutucu ve acı verici olarak algılanması bu soruna yol açar. Vajinismus görülen kadınlar genel olarak toplum içerisinde pasif, otoriteye karşı gelemeyen özellikte bireylerdir. Çocukluk döneminde katı ahlaki değer yargıları ile yetiştirilmiş olmak vajinismus durumunu tetikleyen faktörler arasındadır. Toplumda, cinselliğe karşı var olan yanlış bilgiler kadını pasifleştirmekte ve cinselliğe karşı negatif bir tutum sergilemesine neden olmaktadır. Bu nedenle cinsellik kadının zihninde tiksinti uyandıran bir durum olur ve cinsel ilişki bilinçaltında saldırı olarak nitelendirilir. Aktif birleşme sırasında ise saldırıya karşı bir savunma mekanizması olarak vajinismus ortaya çıkar.

DSM-5 VAJİNİSMUS TANI ÖLÇÜTLERİ

  1. Aşağıdakilerin birinde (ya da daha çoğunda) sürekli ya da yineleyici güçlük çekme

      Birleşme sırasında vajinaya girme

      Vajinaya girme girişimleri sırasında vulvovajinada ya da pelviste ağrı duyma

      Vajinaya girme girişimleri sırasında vulvovajinada ya da pelviste ağrı duymaya yönelik kaygı ya da korku

      Vajinaya girme girişimi sırasında pelvis tabanı kaslarını çok germe ya da sıkma

  1. A tanı ölçütündeki belirtiler en az yaklaşık 6 aydır sürmeli
  2. Bu bozukluk kişide klinik açıdan belirgin bir sıkıntıya neden olur.
  3. Bu bozukluk, başka bir Eksen I bozukluğuyla daha iyi açıklanamaz (Örneğin, somatizasyon bozukluğu) ve sadece genel tıbbi bir durumun doğrudan fizyolojik etkilerine bağlı değildir.

VAJİNİSMUSUN TEDAVİSİ

Vajinismusta kasılmalar istemsizce gerçekleşir ve gevşemek kadının elinde değildir bu sebeple tedavi gerektiren bir durumdur. Tedaviye erken başlamak daha kolay sonuç almayı sağlamaktadır. Tedaviye başlanmadıkça ise vajinusmusa eşlik eden problemler giderek artmaktadır. Depresyon, özgüven kaybı ve eşler arasında iletişim problemlerinin yaşanması meydana gelebilecek sorunlara örnek verilebilir. Alkol almak, kas gevşetici kullanmak, kızlık zarını aldırmak, uykuda ya da hipnoz altında ilişkiye girmeyi denemek vajinismusu tedavi etmede yapılan hatalar arasındadır. Oysa vajinismus ruhsal bir sorundur ve psikiyatri alanında uzman kişiler tarafından tedavisi sağlanmalıdır. Tedavi şekli kişiye özeldir. Bilişsel-davranışçı yöntemlerin yer aldığı cinsel terapi bilimsel olarak başarısı kanıtlanmış tedavi yöntemidir. Tedavi süresi problemin şiddetine bağlı olarak değişir ancak genellikle ortalama 8-10 seans sürebilmektedir. Psikoterapideki tek amaç cinsel birleşmenin sağlanması değildir. Çiftlerin her ikisinin de doyum sağladığı sağlıklı ve devamlı cinsel yaşama ulaşmak tedavi sonrasında ulaşılmak istenen durumdur.

Ruh Sağlığınız İçin Temel Hizmetler Sunuyoruz

Kliniğimizde online psikiyatrik görüşme ve psikoterapi hizmetleri verilmektedir.

Çalışma Saattlerimiz

+90 541 645 15 89

iris psikoterapi logo 1.1.3 yeni@4x

Kuruluş amacı; ruh sağlığı alanında bilimsel veriler ışığında tedavi, terapi ve eğitim hizmetleri sunmak, vizyonu; merkezine öncelikle empatik yaklaşımı koyan, ruhsal hastalıklar ve psikolojik sorunlara en son bilimsel kanıtlara dayalı ve etik ilkeleri benimseyerek güncel tedavi olanaklarını danışanlarına ulaştırmaktır.

Haber Bültenimize Kayıt Olun

İris Psikoterapi – Psikiyatri & Psikoterapi

Copyright © 2022 Tüm hakları saklıdır.