Oyun Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığı Nedir?

Oyun bağımlılığı, günümüzde ciddi bir sorundur. Yapılan son araştırmalarda bilgisayar ortamında oynanan oyunların %6-15 oranında oyun bağımlılığı olduğu ortaya konulmuştur. Oyun oynamanın diğer alanların ihmaline yol açması, oyun oynamada kontrolün azalması ve olumsuz sonuçlarına rağmen oyun oynamanın durdurulamaması oyun bağımlığı olarak adlandırılmaktadır. 

Oyun bağımlılığı bireyin kişisel ve çevresel alanlarında bozulmalara, çeşitli işlev kayıplarına yol açabilmektedir. Önemli sorunlara yol açmasına rağmen belirtileri fark etmek ve tanımlamak zor olabilir. Oyun bağımlılığı belirtileri duygusal ve fiziksel belirtiler olabilir.

  • Oyun oynanmadığında huzursuzluk ve sinirlilik hali,
  • Oyun oynamaya ayrılan sürenin uzun olması ancak çevreye bu sürenin daha az olduğunu söyleme,
  • Oyuna daha fazla zaman harcamak için diğerlerinden uzaklaşma, 
  • Yorgunluk,
  • Uzun süre oyuna yoğunlaşma ve göz yorgunluğuna bağlı baş ağrısı,
  • Yetersiz kişisel bakım ve hijyen sorunları.

Belirtilere önem verilmediğinde kalıcı olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Oyun bağımlılığı olan birey oyun oynamak için uykudan kaçınır ve beslenme sorunları yaşayabilir. Öte yandan uzun dönemde akademik ve ekonomik sorunlarla karşı karşıya kalabilirler. 

Oyun Bağımlılığı Tedavisi

Oyun bağımlılığının tedavisi için ilk önce bağımlılığın farkına varılmalıdır. Oyun sevdiklerimizle veya yalnız başımıza keyifli vakit geçirdiğimiz bir aktiviteden daha fazlasıyla ve problemlere yol açıyorsa uzman desteği almakta fayda vardır. Oyun bağımlılığından kurtulmak için psikoterapi ve ilaç tedavileri uygulanabilmektedir. Bilişsel davranışçı terapiler, grup seansları etkililiği kanıtlanan yöntemler arasındadır. Tedavi yöntemi ve şekli bireyin ihtiyaçlarına göre şekillenmektedir.

Ruh Sağlığınız İçin Temel Hizmetler Sunuyoruz

Kliniğimizde online psikiyatrik görüşme ve psikoterapi hizmetleri verilmektedir.

Çalışma Saattlerimiz

+90 541 645 15 89

iris psikoterapi logo 1.1.3 yeni@4x

Kuruluş amacı; ruh sağlığı alanında bilimsel veriler ışığında tedavi, terapi ve eğitim hizmetleri sunmak, vizyonu; merkezine öncelikle empatik yaklaşımı koyan, ruhsal hastalıklar ve psikolojik sorunlara en son bilimsel kanıtlara dayalı ve etik ilkeleri benimseyerek güncel tedavi olanaklarını danışanlarına ulaştırmaktır.

Haber Bültenimize Kayıt Olun

İris Psikoterapi – Psikiyatri & Psikoterapi

Copyright © 2022 Tüm hakları saklıdır.