Obsesif Kompulsif Bozukluk

Obsesif Kompulsif Bozukluk 

Tekrarlayıcı dürtü, düşünce ya da düşlemler ve bunları nötralize etmek için gerçekleştirilen zorlantılarla seyreden bir ruhsal bozukluktur. Yaşam boyu ort. % 2-3 oranında görülmektedir. Genellikle erken erişkinlik döneminde başlar. Kişi bu saplantı ve zorlantılarının aşırı ya da anlamsız olduğunu kabul eder, direnir ama düşünmekten ve yapmaktan kendini alamaz. 

obsesyon nedir

En Sık Görülen Obsesyonlar

En sık görülen obsesyonlar arasında;

 • Bulaşma,
 • Kuşku,
 • Simetri,
 • Cinsel,
 • Dinsel içerikli olanlar sayılabilir.

Kişi; kir, toz, mikrop gibi şeylerin bulaşma olasılığından dolayı aşırı bir kaygı içerisindedir ve bu düşüncelerini bertaraf etmek için temizleme kompulsiyonlarına başvurur veya kapı kilitleme, ütünün fişini çekme, doğru yapıp yapmama vb. gibi durumlardan emin olamaz ve yine yoğun kaygı yaşar ve bu kaygıyla başa çıkmak için sürekli kontrol etme kompulsiyonları gerçekleştirir. Simetri takıntısı olan bir kişi devamlı olarak bazı şeyleri düzenleme kompulsiyonu geliştirebilir. 

Fakat her takıntılı düşünce obsesyon olmadığı gibi önlem alma amaçlı yapılan her davranış da kompulsiyon olarak nitelendirilemez. Hastalık olarak değerlendirebilmek için kişinin günlük yaşam aktivitelerini engelleyecek veya işlevselliğini bozacak boyutta olması gerekmektedir.

OKB (Vesvese), tedavi olabilen bir ruhsal sorundur. Tedavi kılavuzlarının önerilerine göre düzenlenmiş çeşitli ilaç tedavileri, özellikle bilişsel davranışçı terapi (BDT) olmak üzere psikoterapi yöntemleri, daha ileri vakalarda çeşitli girişimsel yöntemlerin olduğu geniş bir tedavi skalası bulunmaktadır.

obsesif kompulsif bozukluk

Obsesif kompulsif bozukluk, yaşam boyu ortalama % 2-3 oranında görülmektedir.Genelde erken erişkinlik döneminde başlar.

 

 

Obsesif kompulsif bozukluk belirtileri nelerdir? 

OKB hastalığında birbirinden farklı belirtiler görülebilir. En yaygın OKB belirtilerini aşağıda görebilirsiniz: 

 • Kapı kolu tutmamak, tokalaşmamak
 • Sürekli elleri yıkamak
 • Mikroplardan tedirgin olup sık sık kıyafet değiştirmek 
 • Düzen konusunda takıntılı olmak
 • Rutin işleri yaparken sürekli tekrar etmek, teker teker kontrol etmek
 • Yürürken belirli nesneleri saymak
 • Başka insanlara zarar verme korkusu
 • Sosyal hayatta hata yapma, kusurlu davranma korkusu
 • Belirli cümleleri sürekli tekrar etme
 • Yiyecekleri bir düzenle, belirli bir sıra ile tüketmek 
 
obsesif kompulsif bozukluk belirtileri

Temizlik takıntısı kuşku, simetri/düzen takıntıları, sayma davranışı, biriktirme ve saklama OKB belirtileri arasındadır.

 

Obsesyon Nedir?

Obsesyon; kişinin tekrarlayıcı şekilde aklına gelen rahatsız edici düşünce dürtü veya düşlemler olarak tanımlanır. Mantık dışı veya saçma olduğunu bilmesine rağmen kişi bunları düşünmeden duramaz. Kompulsiyonlar ise obsesyonların yarattığı etkiden kaynaklanan kaygıyı azaltmak amacıyla tekrarlanan davranışlar veya zihinsel eylemlerdir. 

 
 

OKB Tedavisi

Hastanun ihtiyacına göre ilaç ve psikoterapi teknikleri ile Obsesif Kompulsif Bozukluğunun tedavisi mümkündür. Bilişsel savranışçı terapi OKB tedavisinde kanıtlanmış tedavi yöntemlerinden biridir. 
Günlük yaşamda önemli boyutlarda sorunlara yol açabilen OKB tedavi edilmezse başka ruhsal rahatsızlıkları da beraberinde getirebilmektedir. 
 

Obsesif Kompulsif Bozukluk ile İlgili Merak Edilenler

OKB çocukluk yaşlarında da başlama ihtimali olan, genelde ise ergenlik döneminde başlayan bir rahatsızlıktır.

 

OKB halk arasında takıntı hastalığı olarak da bilinen psikolojik bir rahatsızlıktır. Tekrarlanan davranışlara neden olan bu rahatsızlık doğru tedavi ile kontrol altına alınabilir.

 

Takıntı hastalığı tedavi edilmezse bu hastalık gitgide ilerler ve bu rahatsızlığa sahip kişinin sosyal yaşamını, günlük işlerini daha fazla etkilemeye başlar. Bu rahatsızlık beslenen bir rahatsızlık olduğundan dolayı tedavi edilmez ise güçlenir.

Obsesif davranışlar sürekli tekrar eden davranışlar anlamına gelir ve tedavi edilmediği durumda kişide depresyona ve kaygı sorununa neden olabilir.

Ruh Sağlığınız İçin Temel Hizmetler Sunuyoruz

Kliniğimizde online psikiyatrik görüşme ve psikoterapi hizmetleri verilmektedir.

Çalışma Saattlerimiz

+90 541 645 15 89

iris psikoterapi logo 1.1.3 yeni@4x

Kuruluş amacı; ruh sağlığı alanında bilimsel veriler ışığında tedavi, terapi ve eğitim hizmetleri sunmak, vizyonu; merkezine öncelikle empatik yaklaşımı koyan, ruhsal hastalıklar ve psikolojik sorunlara en son bilimsel kanıtlara dayalı ve etik ilkeleri benimseyerek güncel tedavi olanaklarını danışanlarına ulaştırmaktır.

Haber Bültenimize Kayıt Olun

İris Psikoterapi – Psikiyatri & Psikoterapi

Copyright © 2022 Tüm hakları saklıdır.