Kumar Bağımlılığı

Kumar Bağımlılığı Nedir?

Kumar, daha değerli bir şeyi elde etmek umuduyla değerli bir şeyi riske atma eylemidir. Kumar bağımlılığı bireyin hayatında olumsuz sonuçlara neden olmasına rağmen kumar oynamayı devam ettirmesidir. Kontrol edilemez bir dürtü olması nedeniyle önemli bir dürtü kontrol bozukluğu olarak da tanımlanabilir. Beynin ödül merkezini uyardığından alkol ve maddeye benzer şekilde bağımlılık yapar. Kumar bağımlılığı tanımının yapılması için bireyin kumar oynama üzerindeki kontrolü yitirmiş olması, olumsuz sonuçlarına rağmen kumar oynamayı durduramaması gereklidir. Kumar bağımlılığı her gelir grubunda görülebilir ve görülme sıklığı erkeklerde kadınlardan daha fazladır.

KUMAR BAĞIMLILIĞI BELİRTİLERİ

  • Takıntılı bir biçimde kumarla meşgul olmak
  • Kumar oynamadığında huzursuz ve sinirli hissetmek
  • Kumar oynamadığında bile zihnin kumarla dolu olması
  • Kumar nedeniyle ekonomik sıkıntılar çekmek
  • İş ve sosyal yaşamda bozulmalar yaşamak
  • Kumarın yol açtığı sorunlardan kaçmak için tekrarlayıcı bir biçimde kumar oynamak
  • Sorumluluklarını yerine getirememek
  • Kumar oynamayı bırakma sırasında huzursuz hissetmek
  • Oynanan kumar miktarı hakkında evresine yalan söylemek

KUMAR BAĞIMLILIĞI TEDAVİSİ

Kumar bağımlılığı tedavisi mümkün olan bir sorundur. Birey bağımlı olduğunun farkına varmalıdır. Uzman bir ekipten destek almak sürecin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesine fayda sağlar. Bireye göre düzenlenen tedavi programıyla kumar bağımlılığı başarıyla iyileştirilebilir. Madde bağımlılığı tedavisi modeli genellikle kumar bağımlılığında da uygulanan yöntemdir. Tedavide ilaç ve psikoterapi uygulamaları faydalı olabilmektedir. Tedavi bireyin ihtiyaçlarına göre şekillenmektedir. Bilişsel davranışçı terapi kumar bağımlılığında etkili olabilecek psikoterapi yöntemleri arasında yer alır.

Ruh Sağlığınız İçin Temel Hizmetler Sunuyoruz

Kliniğimizde online psikiyatrik görüşme ve psikoterapi hizmetleri verilmektedir.

Çalışma Saattlerimiz

+90 541 645 15 89

iris psikoterapi logo 1.1.3 yeni@4x

Kuruluş amacı; ruh sağlığı alanında bilimsel veriler ışığında tedavi, terapi ve eğitim hizmetleri sunmak, vizyonu; merkezine öncelikle empatik yaklaşımı koyan, ruhsal hastalıklar ve psikolojik sorunlara en son bilimsel kanıtlara dayalı ve etik ilkeleri benimseyerek güncel tedavi olanaklarını danışanlarına ulaştırmaktır.

Haber Bültenimize Kayıt Olun

İris Psikoterapi – Psikiyatri & Psikoterapi

Copyright © 2022 Tüm hakları saklıdır.